Czy żel intymny nawilżający może mieć wpływ na zapłodnienie?

Mając na uwadze olbrzymią (wbrew pozorom) ilość czynników będących przyczynkiem do zajścia w ciążę. takich jak odpowiedni dzień cyklu, śluz, jakość i ilość plemników, zadaję nurtujące mnie pytanie. Czy stosowanie żelu nawilżającego, niezwierającego środka plemnikobójczego, przy staraniach o "Fasolkę" może mieć jakiś wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? To znaczy, czy żel (na bazie wody), który z mężem stosujemy, może w jakikolwiek sposób (negatywny lub pozytywny) wpłynąć na środowisko w pochwie i zaburzyć przedostanie się plemników do jajeczka? Pytanie moje uzasadniam obawą o zmianę pH lub konsystencji śluzu... Pozdrawiam

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Kilka lat temu przeprowadzono badania wpływu kilku żeli dopochwowych na jakość nasienia. Okazało się, że owszem, wszystkie przebadane żele zmniejszały ją, m.in. poprzez upośledzenie ruchliwości plemników, uszkodzenie ich DNA i rozrzedzenie spermy. Najmniejsze spośród przebadanych specyfików działanie szkodliwe miał żel Pre-Seed. Oczywiście, wiele kobiet używających tego typu preparatów bez problemu zachodzi w ciążę - po prostu szansa na nią jest nieco mniejsza.

Pozdrawiam!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty