Czy zjedzona pestka wiśni jest groźna dla zdrowia?

Czy zjedzenie jednej pestki wiśni przez osobę dorosłą jest niebezpieczne? Jak postępować w takim przypadku? Przez przypadek zjadłam pestkę wiśni. Czy może to być dla mnie niebezpieczne?
KOBIETA, 24 LAT 4 miesiące temu

Dobry wieczór.

Zjedzenie jednej pestki nie jest niebezpieczne ale pestek wiśni nie należy spożywać ze względu na zawartość w nich kwasu pruskiego – cyjanowodoru, który jest dla nas toksyczny, a większych dawkach nawet śmiertelny. Pestki nie są szkodliwe tylko wówczas, jeśli nie zostaną rozgryzione i zostaną połknięte w całości. Zatem przypadkowe ich połknięcie w całości z pewnością nie zaszkodzi, gdyż zostaną one w nienaruszonej formie wydalone z organizmu. Problemy natomiast mogą pojawić się po naruszeniu powłoki pestki, gdy cyjanowodór przedostanie się do naszego organizmu oczywiście mówimy tutaj o większej liczbie zjedzonych pestek.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy została zjedzona przez Panią jedna pestka wiśni, która nie została rozgryziona, nie powinna ona stanowić niebezpieczeństwa dla organizmu i nie musi Pani podejmować żadnych dodatkowych działań.

Dopiero połknięcie kilku, w niektórych przypadkach nawet dwóch przegryzionych pestek, czy ich żucie w jamie ustnej, może przyczynić się do zatrucia cyjanowodorem.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami poruszającymi podobne tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/amigdalina-tani-zabojca-nowotworow-czy-wiesz-w-czym-sie-znajduje https://portal.abczdrowie.pl/zatrucie-pestkami-moreli-naturalny-lek-na-raka-jest-bardzo-niebezpieczny https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-cyjankami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.