Czy zostały wykonane właściwe badania w kierunku boreliozy?

Witam.

Kobieta, 18 lat. Dostałam skierowanie na badanie krwi w kierunku boreliozy. Pamiętam, że zaznaczone było do wykonania OB, dopisane "(...) przeciwciała ImG i IgG w kierunku boreliozy" i jeszcze jedna rzecz, nie pamiętam nazwy. Otrzymałam wynik - OB, CRP oraz kinazę fosfokreatynową. O przeciwciałach nie ma ani słowa, czy ta kinaza to jest właśnie ten wynik? Przeczytałam na forum wiele wypowiedzi, każdy z Państwa piszących miał w wyniku np. ujemne/dodatnie ImG. Czy zostały wykonane właściwe opisy mojej krwi?

Pozdrawiam i proszę od odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie!

Badania aktywności kinazy kreatynowej w surowicy wykorzystuje się w diagnostyce medycznej. Podwyższony poziom CK świadczy przede wszystkim o uszkodzeniu tkanek, szczególnie mięśni. Oznacza zatem kontuzje, nadmierny wysiłek fizyczny, choroby mięśnia sercowego, zawał serca, choroby ośrodkowego układu nerwowego, wylewy, napady epileptyczne lub intensywną radioterapię. Może również pojawiać się na przykład przy niedoczynności tarczycy lub w chorobach mięśni.

Jak wynika z opisu powyżej kinaza fosfokreatynowa nie jest badaniem weryfikującym boreliozę. By zdiagnozować boreliozę powinna mieć Pani wykonane przeciwciała (diagnostyka serologiczna) IgG i IgM. Powinna zgłosić się Pani zatem ponownie do lekarza w celu uzyskania skierowania.