Czy zupy są zdowe i pomogą mi w odchudzaniu?

Witam! Mam na imię Asia, mam 16 lat 173 cm wzrostu i ważę 80 kg. Jestem gruba i bardzo chcę schudnąć. Za mną 2 tydzień na diecie i nic nie widać boję się, że ja nie wiem, może ja nie mogę schudnąć. Jem 5 posiłków dziennie, pierwszy o 6 śniadanie, o 10 2 śniadanie, o 15 obiad i o 17 kolacje i piję dużo wody. Jem warzywa, owoce z umiarem, jem tylko chleb razowy i wszystko chude, nietuczące tylko, że nie wiem czy nie robię w jednej rzeczy źle. Mianowicie, każdy mój obiad tylko obiad jest ciepły, jem zupę zawsze na obiad, bo stwierdziłam, że jakiś posiłek powinien być ciepły, a obiad jest ważny, więc ja jem zupy, mama gotuje mi zupę, nie z żadną zasmażką tylko na chudym mięsku, czasem dodaje do niej mleka, ale są to zupy z wielka ilością warzyw, parę ziemniaków też jest, ale mama stara się dodawać dużo warzyw i moje pytanie brzmi. Czy ja nie robie źle, że jej jem? Czy mogę jeść zupy jak się odchudzam? Nie jem ich dużo, jem jedną małą miseczkę dziennie na obiad i tyle, tylko nie wiem czy można jeść zupy na diecie. Czytałam, że zupy domowe są zdrowe, bo dostarczają wiele witamin i wgl, ale wolę się upewnić pytając się Pani, bo pani jest specjalistką, więc na pewno mi powie :) Z góry dziękuje P.S Chciałabym się zapytać jeszcze, kiedy będą widoczne jakieś efekty bo się boję, że ja nigdy nie schudnę i będę brzydka już zawsze? Proszę o szybką odpowiedź:)

Witam,

Nie widzę przeciwwskazań do spożywania zup, zwłaszcza, że potrzebujesz witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
Zadbaj jedynie, aby nie było w nich dodatku:
- zasmażek
- tłustych mięs
- tłustej śmietany (najlepiej nie zabielać zup, jeśli jednak nie jest to możliwe, wypróbuj mleko odtłuszczone, jogurt naturalny, lub ostatecznie śmietanę 9% tłuszczu, pamiętając o umiarze)
- olejów roślinnych, masła.

Zupy mogą zwiększyć sytość i sprawić, że zjesz mniejszą porcję II dania.

Zadbaj, aby było w nich jak najwięcej warzyw.

Na pewno jesteś ładną, młodą kobietką.
Co więcej, doceniam to, że dbasz o zdrowie, poprzez stosowanie racjonalnego odżywiania.
Warto abyś zapoznała się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Warto abyś zastosowała się do poniższych wskazówek:
- unikaj kalorycznej żywności typu: słodycze, chipsy, paluszki i inne przekąski
- unikaj słodzonych napojów kolorowych oraz soków z "kartonów" (lepiej przygotować je samemu, wtedy mamy pewność, że nie zawierają dodatku cukru i są świeże)
- jeśli możesz powstrzymać się od słodzenia herbaty - zrób to
- zrezygnuj z tłustych dodatków:
- zapomnij o fast-foodach: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogach, czy hamburgerach (lepiej zjeść pogrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw)
- naucz się pić niegazowaną wodę mineralną (pomoże pohamować uczucie głodu, możesz dodać do wody np. plasterek cytryny - będzie smaczniejsza)
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak "najdzie Cię" niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców)
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem.)
- nie rezygnuj ze śniadań, zapewnią Ci energię na cały dzień
- poza zajęciami W-F, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i poświęcać go na aktywność fizyczną. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia ruchowe w szkole - typu SKS)
- w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa, owoce, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie), mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone), tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Pamiętaj, że jesteś jeszcze młoda i Twój organizm się rozwija, stąd wszelkie diety mogą niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu.
Stosuj je tylko i wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, bądź dietetykiem.

Pozdrawiam