Czyb moja mama powinna wykonać kolonoskopię?

Jak zinterpretować wynik badań R91 "nieprawidłowe wyniki badań obrazowych płuc" mojej mamy w wieku 67 lat, która kilka lat temu po 30 latach rzuciła palenie? mam zdjęcia z rtg i opis wyniku badań, ale nie da się tu wrzucić zdjęcia. Lekarz zaleciła kolonoskopię, ale czy słusznie? Mama nie chce się podjąć tego badania, bo jest bardzo bolesne. Proszę o pomoc.

witam jeśli lekarz tak zalecił to warto zrobić, badanie nie jest bolesne, można je wykonać w analgosedacji