Czym dla mnie będzie PCO?

Mam 18 lat, w tym roku stwierdzono u mnie PCO. Zawsze miałam obfite i bolesne miesiączki. Badania szpitalne wykazały zbyt wysoki poziom testosteronu 1,10ng\mL, zły wynik androstendionu, w normie natomiast progesteronu. Krzywa cukrowa na czczo 88 po obciążeniu 75 g glukozy po godz., 394 po dwóch godz. 147mg%.

Wiem że nie jest to wynik prawidłowy, ale czy bardzo zły? Czy przy POC insulinoodporność jest 'gwarantowana' , czy może już moja krzywa na to wskazuje? Jak duże w moim przypadku jest ryzyko zachorowania na cukrzyce. Czy ewentualna ciąża mnie na nią skazuje i czy po np. menopauzie też będę miała takie problemy?I czy normalne jest, że lewy jajnik 31,9x28,9mm jest mniejszy od prawego 31,1x16mm? I wreszcie jaki są moje szanse na urodzenie dziecka i czy PCO samo może powodować stany depresyjne itp.?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Choroby związane z hormonami są zwykle dość nieprzewidywalne i trudne do leczenia. Wynik krzywej cukrowej nie napawa optymizmem, myślę, że powinna Pani przejść już teraz na dietę cukrzycową i zrzucić zbędne kilogramy, o ile występują, aby oddalić możliwie daleko w czasie wystąpienie cukrzycy wymagającej podawania insuliny. W razie ciąży musi Pani też dokładnie kontrolować poziom cukru, szczególnie w pierwszym trymestrze. Trudno mi wyrokować o Pani szansach na ciążę, na pewno PCO nie ułatwia zachodzenia w ciążę. Różnica w wielkości jajników związana jest z PCO.

Pozdrawiam serdecznie!