Czym może być spowodowana bolesność piersi?

Witam serdecznie,

Mam 21 lat, od ponad roku odczuwam silna bolesność lewej piersi (głównie od strony zewnętrznej), także druga pierś jest bardziej wrażliwa niż kiedyś. Nasilenie bólu jest różne, jednego dnia można wytrzymać, drugiego uciska mnie nawet bluzka, często także ból lewej piersi budzi mnie w nocy. Ból nasila się zaraz po miesiączce i trwa przez cały czas, podczas miesiączki ból jest trochę mniejszy, jednakże nie zanika. Byłam u ginekologa, który badał piersi, wyczuł jakieś małe zgrubienia, ale powiedział, że to nic groźnego, przepisał leki ziołowe, które nie pomagają niestety. Dodatkowo zrobiłam sobie usg, które jest ok, stwierdzono, że piersi są o budowie gęstej gruczołowej, a żadnych struktur podejrzanych nie stwierdza się.

Proszę mi powiedzieć czym może być spowodowana owa bolesność piersi, co powinnam jeszcze zrobić aby czuć się pewna, że to nic groźnego, na co powinnam zwrócić uwagę idąc kolejny raz do ginekologa? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam, anna_7

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najczęściej ból piersi spowodowany jest przez zaburzenia hormonalne bądź zespół napięcia przedmiesiączkowego. W Pani przypadku bardziej prawdopodobne jest to pierwsze, ponieważ dolegliwości nie pojawiają się po owulacji, lecz wcześniej.
Czasem piersi bolą z powodu obecności w nich zmian tj. torbieli czy włókniaków, jednak u Pani można wykluczyć tę opcję, ponieważ wykonano badanie USG, w którym nie wykryto tego typu guzków. Na zaburzenia hormonalne wskazywałyby także nieregularności cyklu, w szczególności długie i nieregularne cykle. Tak czy siak, radzę Pani poprosić swojego ginekologa o diagnostykę w kierunku schorzeń hormonalnych.
Przyczyną bólu piersi bywa również źle dobrany, uciskający biustonosz.
Pozdrawiam serdecznie!