Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym może być spowodowane powstawanie kaszaków?

Witam mam 3 kaszaki na glowie? Chciałam się zapytać czym one są spowodowa dlaczego powstały? I czy jest to coś groźnego? Trzeba to usunąć?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Alternatywy leczenia DCP

DCP to jedna z metod leczenia łysienia plackowatego. Czy są jakieś inne sposoby radzenia sobie z tym problemem? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Kaszak (cysta naskórkowa lub torbiel łojowa) to zmiany o charakterze powierzchniowych, kulistych guzków, które powstają na skutek zaczopowania ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Ściana cysty nie różni się od otaczających ją tkanek i składa się z nabłonka wielowarstwowego płaskiego. W jej wnętrzu natomiast gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych. Do powstania kaszaków predysponują również mechaniczne uszkodzenia mieszków włosowych (rany, otarcia), stany zapalne skóry sprzyjające pęknięciom gruczołów łojowych, nadmierne opalanie się, zaniedbania higieniczne, zakażenie wirusem HPV, czynniki genetyczne (np. ciemna karnacja) lub wady wrodzone. Kaszaki można leczyć mniej lub bardziej inwazyjnymi metodami – w zależności od rozmiarów guza i zaistnienia ewentualnego nadkażenia. Na pani miejscu udałbym się do lekarza dermatologa w celu oceny zmiany i uzyskania najlepszych zaleceń odnośnie do dalszego leczenia (można również skonsultować się z chirurgiem ogólnym).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy