Czym może być spowodowany świąd odbytu?

Codziennie od ponad roku - półtora mam świąd odbytu. Przy podcieraniu przez papier czuje jakby grubienie, guzek. Stosowałem dużo maści przeciwzapalnych czy stricto na hemoroidy, jedynie trochę pomagały te na bazie lidokainy. Nie mniej świąd zawsze wracał i praktycznie codziennie czuje potrzebę drapania się przy odbycie. Innych objawów nie doświadczyłem jak krwawienie, pieczenie czy ból podczas wypróżniania. Byłem u proktologa, który zbadał mi odbyt i powiedział że nic nie ma, chyba nawet tych zgrubień nie zauważył i nie komentował. Zlecił badania na pasożyty, na które się dopiero będę wybierać. Stąd moje pytanie. Czym może być spowodowany świąd odbytu, jeżeli proktolog nie jest w stanie stwierdzić przyczyny po przebadaniu per rectum? Z góry dziękuję.
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że już był Pan u lekarza proktologa, aby zbadać przyczynę świądu. Lekarz Pana przebadał i nie stwierdził poważnych nieprawidłowości. Zalecił wykonanie badania w kierunku obecności pasożytów. Niemniej jednak, pomimo opinii lekarza, odczuwa Pan niepokój związany z obecnością zgrubienia w okolicy odbytu, a świąd jest uciążliwy.

Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie zaleconego badania. Następnie w zależności od jego wyniku, konieczna będzie pewnie kontrola u lekarza po raz kolejny. Dlatego podczas tej wizyty może Pan zaznaczyć, że objawy dalej są uciążliwe i nie ma poprawy. Może lekarz zaleci wykonanie innych badań diagnostycznych w postaci badania stolca (na krew utajoną, stopień strawienia), rektoskopii czy ostatecznie kolonoskopii. Możliwe, że na kolejnej wizycie lepiej będzie można uwidocznić zmiany w okolicach odbytu a diagnoza będzie ewidentna. Zachęcamy zatem do wykonania zaleconego badania i podjęcia leczenia, jeśli będzie konieczne. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-owsiki-glista-tasiemiec-lamblia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.