Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym może być spowodowany taki rumień? Pokąsaniem mrówek czy boreliozą?

Półtora miesiąca temu zostałem pokąsany prawdopodobnie przez mrówki. Od razu pojawił się rumień, powiększał się. Po miesiącu mój lekarz stwierdził, że ewidentnie rumień (który się powiększył) wygląda na boreliozę. Zrobiłem test w odczynie ELISA (miesiąc po pokąsaniu) i stwierdzono wyniki IgG 3,94 BBU/ml i IgM 2,38 BBU/ml. Niestety rumień się powiększa i odczuwam bóle ścięgien. Czy to już borelioza, czy może infekcja pokąsaniem mrówek?

Proszę o opinię.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrywanie genitaliów

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć genitalia za pomocy trójkątnej chusty.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

A czy lekarz zastosował leczenie antybiotykami, gdy rozpoznał boereliozę?

Przedstawione wyniki w kierunku Borelii są ujemne. Bez obejrzenia zmiany trudno powiedzieć, czy rumień ma typowy wygląd dla boreliozy. Wykonał Pan badania na pograniczu czasu, kiedy przeciwciała zaczynają narastać, dlatego w razie dalszych wątpliwości diagnostycznych można powtórzyć badanie oraz skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnym, który ma największe doświadczenie w tego typu zmianach.

Część lekarzy w takich przypadkach postępuje zachowawczo i przy podejrzeniu boreliozy, nawet, gdy nie jest na 100% potwierdzina, stosuje antybiotykoterapię.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy