Czym są zaburzenia lękowo-depresyjne? Jak sobie poradzić z jelitem drażliwym?

Witam. Mam niecałe 19 lat. Stwierdzono u mnie zaburzenia lękowo-depresyjne. Czy mogłabym się coś więcej dowiedzieć na temat tego zaburzenia? Czym się objawia, źródło itd. Moje drugie pytanie dotyczy schorzenia zwanego jelitem drażliwym, ponieważ również stwierdzono je prawdopobnie u mnie. Jaki jest jego związek z moim psychicznym stanem i jak można przeciwdziałać jego przykrym następstwom? pozdrawiam, x.

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Zaburzenia lękowo-depresyjne charakteryzują się występowaniem takich objawów jak: lęk uogólniony i/lub napadowy, oraz charakterystycznych dla depresji: smutku, napięcia emocjonalnego, zaburzeń łaknienia, zaburzeń snu, itp. Zaburzenia tego typu mają podłoże nerwicowe, natomiast dokładną przyczynę ich wystąpienia można określić dzięki psychoterapii. Zespół jelita drażliwego natomiast jest zaburzeniem psychosomatycznym. Jest to jakby odpowiedź Pani organizmu na silne i przewlekłe napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ układ pokarmowy człowieka jest silnie unerwiony i stanowi niejako odzwierciedlenie stanu emocjonalnego człowieka. Przy zespole jelita drażliwego bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, unikanie alkoholu, stresu oraz zaleca się dużo ruchu. Więcej informacji powinien dostarczyć Pani lekarz prowadzący oraz skierować Panią na psychoterapię, która powinna być głównym punktem leczenia, zarówno jednego, jak i drugiego zaburzenia.

Pozdrawiam serdecznie!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty