Czym skutecznie wyleczyć katar i kaszel?

Witam! Od tygodnia jestem chora. Mam katar i kaszel. Katar jest tak nieznośny, że nic nie czuję, mam całkowicie zatkany nos, oddycham ustami. Do tego dochodzi męczący kaszel. Kaszel jest mokry. Rano pobudka, kaszel i wypluwanie flegmy. Nie mam temperatury, jedynie bolą mnie żebra, ale to zapewne od kaszlu. Czym skutecznie wyleczyć katar i kaszel?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli pani objawy są mocno nasilone warto udać się do lekarz pierwszego kontaktu w celu zbadania i oceny pani stanu klinicznego. Objawowo na kaszel produktywny może pani zastosować leki wykrztuśne np. ACC, czy flegaminę; na niedrożność nosa może pani zastosować ksylometazolinę w sprayu (UWAGA! nie dłużej niż 5 dni, bo można zrobić sobie krzywdę) lub pseudoefedrynę w tabletkach. Mogą również pomóc inhalacje solą morską np. merimer 2,2% przy użyciu nebulizatora. W przypadku długo utrzymujących się dolegliwości należy udać się do lekarza.