Czym smarować ranę szarpaną na palcu, aby przyspieszyć gojenie?

Witam. 2 dni temu miała szycie rany szarpanej na palcu,czym moge ją teraz smarowac aby uniknąc dolegliwosci bólowych i przyspieszyc gojenie.

Wszystko zależy czy rana jest już w pełni zabliźniona czy nadal się goi (są np. jeszcze szwy). Jeśli jest to rana to tylko odkażanie na bazie płynu zawierającego oktenidynę, a wokół rany ewentualnie maść lub żel typu przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Jeśli wytworzyła się już blizna np. krem lub maść składająca się z heparyny i środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego.