Czym spowodowane są skoki ciśnienia?

skoki cisnienia skoro moje wyniki krwi,tarczyca,usg brzcha,echo serca,badanie neurologiczne,mocz,potas sod są w normie,to czym mogą być spowodowane skoki ciśnienia.Jakie badania jeszcze robić żeby to potwierdzić.Nie aple nie pije tabl,hormonal,nie przyjmuję,mam 21 lat,te skoki wystepują jak jestem spokojna,budze się w nocy

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Skoki ciśnienia mogą być w Pani wieku związane z okresem (menstruacją) oraz wahaniami hormonalnymi. Przyczyn skoków ciśnienia może być jednak wiele - począwszy od wpływu ciśnienia atmosferycznego, a skończywszy na nieadekwatnie dobranych lekach.(rozumiem, że tych akurat brak. Nagły wzrost ciśnienia tętniczego może być związany z pobudzeniem emocjonalnym, przeżytym stresem, napadem lęku przy współistniejących zaburzeniach lękowych. Przy nagłych i znacznych skokach ciśnienia należy wykluczyć obecność guza nadnerczy (pheochromocytoma) produkującego znaczne ilości adrenaliny. W przypadku nadciśnienia wtórnego, czyli spowodowanego innymi chorobami, skok ciśnienia może nastąpić w wyniku pogorszenia przebiegu tamtych chorób. Należą do nich między innymi przewlekłe choroby nerek, nadciśnienie naczyniowonerkowe, zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, (wykluczona) wspomniane zaburzenia endokrynologiczne oraz koarktacja aorty. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na sen pacjenta. Głośne, przerywane długą ciszą chrapanie pacjenta może wskazywać na zespół obturacyjnego bezdechu sennego. W takich sytuacjach, jak wymienione powyżej, aby zlikwidować skoki ciśnienia, należy zmodyfikować leczenie choroby właściwej.