Data zapłodnienia

Witam.
Wg daty ostatniej miesiączki 14.11.2009, jestem w 12 tygodniu ciąży ok 11,6 tyg. Wg badania usg jest odchylenie w postaci kilku dni. Czy ultrasonograf pokazuje datę zapłodnienia (kilka dni po okresie) czy też nastąpiło ono później?
Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W czasie badania USG lekarz określi wiek ciąży "licząc" od ostatniej miesiączki. Proszę pamiętać, że im później przeprowadzone to badanie tym trudniej dokładnie określić wiek ciąży, ze względu na zróżnicowanie tempa rozwoju płodów. Do tej rozbieżności może również przyczynić się fakt, że owulacja występuje u kobiet w różnym odstępie czasowym od poprzedzającej miesiączki, u jednej kobiety może to być tydzień, a u innej 3 tygodnie. Dlatego wiek ustalony podczas badania USG, a liczony od ostatniej miesiączki może różnić się o kilka dni czy nawet tygodni od faktycznej daty ostatniej miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!