Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dawkowanie insuliny Actrapid Penfill

Czy insulinę Actrapid Penfil można dzielić na dawki dostosowane do posiłku czy należy przyjmować dawkę ustaloną przez lekarza.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Czym są peny do insuliny?

Peny to jeden ze sposób podawania insuliny chorym na cukrzycę. Na czym polega ich działanie? Na ten temat wypowiada się prof. Elżbieta Piontek, diabetolog.

insulina Actrapid to krótko działająca insulina i bierze się ją ok. 20 - 15 min przed planowanym posiłkiem. Z reguły bierze się ją 3 razy dziennie przed głownymi posiłkami. Czas jej trwania to ok. 8 godzin, czyli jeżeli będzie brana częsciej to dawki będa się nakładać na siebie i moze być spadek cukru. Zawsze powinno się pytać swojego lekarza, bo on zna panią najlepiej.

0

Dobrze wyedukowany diabetyk może a wręcz powinien dostosowywać dawki zwłaszcza insuliny krotkodziałającej w dostosowane do posiłku, glikemii przedposiłkowej czy też planowanej aktywności fizycznej. Edukację w tym zakresie powinien przeprowadzić prowadzący diabetolog.

Specjalista w dziedzinie diabetologii oraz chorób wewnętrznych.
0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy