Decyzja o ciąży, gdy partner nie chce dziecka

Ja chcę mieć drugie dziecko, a mój mąż nie. Używam N*** od pół roku. Jak mogę zajść w ciążę używając N***? Czy mogę włożyć poprzedni krążek dla zmylenia męża? Czy mogą wystąpić skutki uboczne? Jakie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przede wszystkim muszę napisać, że decyzja o dziecku powinna być wspólnym wyborem OBOJGA przyszłych rodziców. Pani mąż ponosił będzie w pełni konsekwencje tej decyzji we wszystkich wymiarach - formalnym, emocjonalnym, materialnym etc. Proszę spróbować porozmawiać poważnie z mężem. Może mu się wydawać, że nie jest jeszcze dobry moment na drugie dziecko z pewnych względów. Proszę go spróbować przekonać argumentami medycznymi. Z każdym rokiem zwłoki wzrasta szansa trudności z poczęciem zdrowego dziecka. Po trzydziestym roku życia matki wzrost tego ryzyka jest szczególnie gwałtowny. Z drugiej strony jest Pani jeszcze stosunkowo młoda i odłożenie tej decyzji o kilka lat nie będzie błędem z tego punktu widzenia. Jeszcze raz namawiam Panią do porozmawiania z mężem i wybrania pewnego kompromisu. Może poczekanie kilku lat nie będzie złym pomysłem? Hormonalna wkładka dopochwowa z czasem przestaje oddawać efektywnie działające dawki hormonów, przez co traci swoją skuteczność. Jej ponowne użycie wiązałoby się najprawdopodobniej z utratą ochrony antykoncepcyjnej. Odradzam jednak takie rozwiązanie ze względów zdrowotnych. Ponownie użyta wkładka może być bowiem źródłem bakteryjnych infekcji dróg rodnych, które bywają trudne w leczeniu i mogą ograniczać szansę zajścia w ciążę czy jej szczęśliwego donoszenia.

Pozdrawiam serdecznie!