Depresja a tabletki na nadciśnienie?

Czy depresja moze byc spowodowana zle dobranymi, lub zbyt mocnymi tabletkami na obnizenie cisnienia?? Lub czy zbyt mocne tabletki na nadcisnienie tetnicze moga wywolywac podobne objawy jak objawy depresji, tzn oslabienie, sennosc, leki??

ponad rok temu

Witam Serdecznie
Tak, w przebiegu terapii nadciśnienia tętniczego, niektóre leki (jak np. Rezerpina, Alfa-metylodopa, Klonidyna czy niektóre leki beta-adrenolityczne) mogą powodować objawy depresyjne jako powikłanie leczenia. Również w przebiegu długotrwałej choroby nadciśnieniowej (szczególnie słabo lub źle kontrolowanej) mogą wystąpić objawy depresyjne, na skutek zmian w ukrwieniu ośrodkowego układu nerwowego. Inne objawy, o których Pani wspomina, jak osłabienie czy senność – mogą być, zależnie od leków, które Pani przyjmuje, objawem niepożądanym terapii. Proponuję udać się do lekarza prowadzącego terapię nadciśnienia tętniczego z prośbą o rozważenie zmiany leczenia. Proszę dokładnie poinformować lekarza o objawach, które Pani u siebie obserwuje. Ne pewno pomoże to podjąć racjonalną decyzję odnośnie dalszego leczenia choroby nadciśnieniowej.
pozdrawiam