Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 0 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Depresja a tabletki na nadciśnienie?

Czy depresja moze byc spowodowana zle dobranymi, lub zbyt mocnymi tabletkami na obnizenie cisnienia?? Lub czy zbyt mocne tabletki na nadcisnienie tetnicze moga wywolywac podobne objawy jak objawy depresji, tzn oslabienie, sennosc, leki??

ponad rok temu

Nieprzyjmowanie leków w nadciśnieniu tętniczym

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała, niepalenie tytoniu, aktywność fizyczna ? te czynności mogą uchronić przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Jednak czy w przypadku jego wystąpienia konieczne jest leczenie farmakologiczne? O tym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam Serdecznie
Tak, w przebiegu terapii nadciśnienia tętniczego, niektóre leki (jak np. Rezerpina, Alfa-metylodopa, Klonidyna czy niektóre leki beta-adrenolityczne) mogą powodować objawy depresyjne jako powikłanie leczenia. Również w przebiegu długotrwałej choroby nadciśnieniowej (szczególnie słabo lub źle kontrolowanej) mogą wystąpić objawy depresyjne, na skutek zmian w ukrwieniu ośrodkowego układu nerwowego. Inne objawy, o których Pani wspomina, jak osłabienie czy senność – mogą być, zależnie od leków, które Pani przyjmuje, objawem niepożądanym terapii. Proponuję udać się do lekarza prowadzącego terapię nadciśnienia tętniczego z prośbą o rozważenie zmiany leczenia. Proszę dokładnie poinformować lekarza o objawach, które Pani u siebie obserwuje. Ne pewno pomoże to podjąć racjonalną decyzję odnośnie dalszego leczenia choroby nadciśnieniowej.
pozdrawiam

Psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy