Depresja a wahania nastrojów u 18-latki

Rok temu stwierdzono mi depresje, miałam obniżony nastrój cały czas płakałam,niska samoocena,myśli samobojcze i autoagresja. Poszłam do psychiatry po leki po tygodniu mój nastrój bardzo się poprawił,byłam szczęśliwa aż za bardzo,miałam zawyzona samoocenę,chciałam działać,robić dużo rzeczy na raz. Poprostu byłam pełna energii,wręcz za bardzo bo podejmowałam lekkomyslne decyzję. Potem mój nastrój dalej spadł w dół po mimo nowych leków,byłam w depresji.Przy dobrym nastroju jestem bardzo agresywna.

Dzień dobry,

Proszę tego NIE lekceważyć i porozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą nt własnej obserwacji - okresów kiedy ma Pani podwyższony nastrój / większą energię do działania.

Wygląda to nie na depresję, a zaburzenie afektywne dwubiegunowe.W takich zaburzeniach leki to tylko metoda doraźna. Przede wszystkim powinnaś podjąć psychoterapię, która pomoże się rozprawić z trudnosciami, które doprowadziły do choroby. Zatem polecam abyś jak najszybciej zgłosiła się do specjalisty i nie polegała jedynie na farmakoterapii, a zwalczyła problem metodami psychologicznymi u jego źródła. Pozdrawiam.

Witaj, super, że zauważyłaś swoje zdecydowanie niedepresyjne reakcje. Świadczą one o istnieniu innych mechanizmów, a więc innej choroby - afektywnej dwubiegunowej, w której epizody depresji przeplatają się z epizodami mani/podwyższonego nastroju - i tu znamienne są zachowania ryzykowne, nieprzemyślane/agresja.
Koniecznie wybierz się do lekarza i opowiedz o swoich stanach. Przy takich reakcjach, podwyższony nastrój może prowadzić do psychozy, a ta sieje spustoszenie w psychice. Antydepresanty tylko ten stan wzmagają - szkodą.
Jesteś młoda, odpowiednie leki i psychoterapia pomogą uregulować i ustabilizować funkcjonowanie.