Depresja i nerwica natręctw a odpowiednia terapia

Witam.Od ponad 10 lat choruję na depresję i nerwicę natręctw. Obecnie (od 6 tyg) przyjmuję antydepresant na bazie fluoksetyny i niestety nie widzę poprawy (nasilił mi się niepokój). W związku z lękami mam nieregularne bicie serca, wysoki puls ok. 110 i podwyższone ciśnienie. Czy jest jakiś lek, który może wyciszyć a jednocześnie działać antydepresyjnie? Mój psychiatra ciągle podsuwa mi leki z grupy SSRI na których to pocę się lub drżą mi też ręce. Proszę o odpowiedź

Dzień dobry,

A czy podjął Pan psychoterapię ?
Poza formą ambulatoryjną, może Pan również rozważyć leczenie na oddziale, w którym stosowana jest psychoterapia (np.: Szp.Uniwersytecki w Krakowie).

10 lat zmagania się z depresją i nerwicą to dosyć długi czas. Pyta Pan o dóbr leków. Leki działają jednak głównie na objawy, podczas gdy przyczyna, jeżeli podłoże depresji jest natury psychicznej, pozostaje bez zmian. Skutkuje to albo tylko częściową poprawą albo nawrotami choroby. Dlatego warto poza farmakoterapią rozważyć także psychoterapię i podjąć pełne leczenie.

Witam, byłoby wskazane żeby zdecydował się Pan na podjęcie terapii psychologicznej, skoro od dłuższego czasu próbuje Pan leczenia farmakologicznego które nie przynosi zadowalającego efektu to może warto spróbować czegoś nowego?:) W leczeniu depresji i nerwicy natręctw same leki niestety nie wystarczają, najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii (szczególnie poznawczo-behawioralnej) i farmakologii. Życzę dużo sił i powodzenia, Monika