Depresja i problemy z komunikacją z żoną

witam moja zona ma depresje obwinia mnie zato jest bardzo ozebla dlamnie mam problem stym odczowam to tak jak bz ktos inz moje miejsce zaja ja pracuje za granica nic nie mowi co sie dzeje w domu a jak sie pztam to ona uwaza ze ja kotroluje jak ja mam znia rozmawiac bzlismz na pierwszej terapi po niej jeszcze gozej mnie traktuje zemna pani pszcholog jeszcze nie rozmawiala szarpia emocje zona na nic niechce mi odpowiedzec na pztanie powiedzala ze chce zebzm sie poczul tak jak to normalne dzekuje

Dzień dobry,

Jeżeli żona choruje na depresję to "powinna" podjąć leczenie indywidualne.
Jeżeli oboje Państwo uczestniczą w terapii małżeńskiej to warto porozmawiać z terapeutą czy taka forma leczenia jest dla Państwa (żony ?) wystarczająca.

W leczeniu depresji jednym z bardzo ważnych czynników jest wsparcie najbliższych osób. Z tego, co rozumiem pracuje Pan za granicą, przez co to wsparcie jest automatycznie mniejsze. Proszę przemyśleć (i/lub omówić z terapeutą żony) czy zmiana trybu życia mogłaby wpłynąć na polepszenie się jej stanu zdrowia, a także waszej wspólnej relacji.
Jeśli żona choruje na depresję, wskazana jest w jej przypadku terapia indywidualna. Jednakże nie zmienia to faktu, że jeśli czuje Pan (i żona) dyskomfort w swoim związku, to mogą być pomocne również sesje terapii małżeńskiej (choć te mogłyby mieć miejsce dopiero, gdy stan żony ulegnie zrównoważeniu). Pozdrawiam

Bardzo trudno pomóc komuś, kto takiej pomocy nie chce przyjąć (twierdzi np. że nie potrzebuje). Proszę zasugerować żonie przeczytanie najnowszej książki znanej podróżniczki Beaty Pawlikowskiej. Książka nosi tytuł: "Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz."

Z pozdrowieniami!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl