Depresja matki - co zrobić

Witam, Moja mama od kilku lat cierpi na głęboką depresje, nie chce się leczyć, ostatnio po 30 latach straciła prace i możliwości uczęszczania do lekarzy. Do emerytury zostało jej 6 lat, nie może tego zaakceptować. Najgorsze, że ciagle płacze. Nie wychodzi z domu, boi sie wszystkich osob, ktore cos od niej odpowiedzialnego potrzebuja. Najgorsze ze od jakiegos czasu ciagle klamie, jezeli cos mowi, ze zrobila w kierunku leczenie (czyli np. poszla do psychiatry, pozniej okazuje sie, ze to totalne oszustwo), klamie rownie w duzo innych wazniejszych kwestiach. Na męża nie może liczyć niestety bo się tym nie interesuje jeszcze bardziej pogarsza sprawe kazac jej wziac sie w garsc. Jakie kroki powinienem po kolei podjac,aby ja wyleczyc ?? Prosze o porade !!!

ponad rok temu

Witam Serdecznie
Proponuję przede wszystkim wyjaśnić sytuację socjalną mamy. Proponuję udać się do urzędu pracy w Pana miejscu zamieszkania i wyjaśnić, jakie kroki należy podjąć aby mama była ponownie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym (być może w dalszym ciągu jest). Może Pan także zaproponować udanie się na wizytę razem z mamą, wyjaśnić że rozmowa z lekarzem psychiatrą nie jest jednoznaczna z przyjęciem do szpitala, a jeżeli stan Pana mamy wynika z choroby, choroba może być skutecznie leczona. Proszę próbować do skutku. Niestety, przymus leczenia dotyczy jedynie osób, które zagrażają bezpośrednio własnemu życiu lub życiu lub zdrowiu innych osób, lub osób, u których wcześniej stwierdzono chorobę psychiczną (co obwarowane jest wieloma warunkami). Dlatego proszę próbować nakłaniać mamę do wizyty u lekarza.
pozdrawiam