Depresja w wieku 12 lat?

Mam 12 lat, moi rodzice często się kłócą, tata mówi mi, że chodzę jak naćpany. A dokładniej mój problem polegana na tym, że od jakichś 5-6 miesięcy mam problemy z zasypianiem. Gdy zasypiam, cały czas myślę o tym, że ktoś z mojej rodziny umrze, cały czas sprawdzam, czy mój mały brat oddycha, płacze, a gdy rano się obudzę, wszystko jest okej. Przez dzień nie myślę o teraźniejszości, tylko o przyszłości. Straciłem zainteresowania, często wymiguję się przed pomaganiem tacie, często myślę o końcu świata i o śmierci, nie mogę sobie tego wyobraźić. Wypełniłem 2 testy na depresję i wszystkie wyszły pozytywnie, czyli że mam depresję. W ogóle życie mnie nie cieszy. Czy jest jakiś ratunek dla mnie? Jak mogę wyleczyć się z tej choroby? Jak długo potrwa leczenie?

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
opisane przez Ciebie obawy są bardzo niepokojące, dlatego ważne jest to, abyś jak najszybciej porozmawiał z rodzicami o swoich dolegliwościach. Najlepszym wyjściem byłaby wizyta u lekarza psychiatry, który po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje leczenie odpowiednie dla Ciebie. Poproś rodziców, żeby zapisali Cię do Poradni Zdrowia Psychicznego, nie zwlekaj z decyzją, ponieważ objawy choroby mogą się z czasem nasilić.
Depresję leczy się zarówno lekami, jak i psychoterapią, o tym, która forma leczenia będzie dla Ciebie najlepsza, zdecyduje lekarz. Jest to również zależne od wielu warunków takich jak: stopień nasilenia objawów, podłoże depresji, czy jest to pierwszy epizod czy nawrót choroby. Czas leczenia również jest zależny od wyżej wymienionych czynników, leki przynoszą pożądane efekty po około trzech tygodniach. Ważne jest to, żeby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i brać leki regularnie.
Pozdrawiam serdecznie