Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Depresja w związku z problemami z mężem

Witam, mam 35 lat i od 2 miesięcy problem w domu. Nie układa mi się z mężem, od tego czasu schudłam 5 kg. Mam myśli samobójcze, częste napady płaczu oraz niechęć do rozmowy i spotykania się z ludźmi. Nic mnie nie cieszy, nie potrafię nawet rozmawiać z naszą 6-letnią córką. Chodzę do pracy, bo muszę, ale jest mi źle, ponieważ mąż przestał się do mnie odzywać i to jest przyczyną mojego stanu. Gdy próbuję z nim o tym rozmawiać, on uważa, że powinnam odczekać jakiś czas, lecz dla mni czas pogarsza sytuację. Jak mam sobie z tym poradzić?

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Witam serdecznie!

Nie napisała Pani w swoim liście, czy mąż zachowuje się inaczej tylko w stosunku do Pani, czy również w innych relacjach (z córką, znajomymi). Być może przeżywa on jakiś kryzys, z którym na razie nie potrafi sobie poradzić, a jednocześnie, którym nie chce się na razie dzielić. Ma oczywiście do tego prawo.

Może spróbowałaby Pani opowiedzieć mężowi, jak źle czuje się Pani w tej sytuacji. Na Pani miejscu ustaliłabym z mężem konkretny termin, do którego odkładacie Państwo rozmowę na ten temat. W tym czasie powinna Pani dać mężowi własną przestrzeń do namysłu. Jednocześnie skupiłabym się wtedy na wzmacnianiu więzi z córką, która na pewno odczuwa napięcie w domu. Podobnie z pracą – jest to sfera, dzięki której może być Pani aktywna i angażowanie się w nią może tylko ułatwić Pani przebrnięcie przez ustalony z mężem okres do namysłu.

Najbardziej niepokojące są opisane przez Panią napady płaczu i myśli samobójcze. Jest możliwe, że to jedynie przejściowy kryzys, ale nie można wykluczyć początków depresji. Objawy te zdecydowanie wymagają konsultacji z psychologiem, do czego bardzo bym Panią namawiała.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog, trener.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy