Depresja, wypadanie włosów a wegetarianizm

Witam. Od ponad roku jestem wegetarianką. Ale nie odżywiałam się wystarczająco dobrze. Teraz zaczynają mi się ogromne problemy zdrowotne, mam depresję, wypadają mi włosy, jestem apatyczna, ma słabe mięśnie. Jestem również narażona na duży stres, bo zaczęłam nową pracę i jestem sama w Holandii. Czy mogę sobie z tym jakoś poradzić sama? Jak najlepiej uzupełnić brakujące składniki odżywcze?

Szanowna Pani,

dieta wegetariańska może być znakomitym dla zdrowia rozwiązanie, jednak nie należy jej mylić z niedbałym żywieniem bezmięsnym.
Kłopoty, które Pani opisuje wskazują na ewidentny problem z niedoborem ważnych dla zdrowia i urody składników, w tym białka, tłuszczu i niektórych witamin oraz minerałów. Trudno określić jednoznacznie jakie są to niedostatki. Warto byłoby wykonać badania podstawowe (morfologia, lipidogram, tsh) i zgłosić się do dobrego dietetyka celem analizy dotychczasowych zwyczajów żywieniowych i możliwości ich naprawienia. Z pewnością kłopot nie rozwiąże się bez interwencji, a im wczesniej ta zostanie poczyniona, tym lepiej.

Pozdrawiam!

Justyna Siwiela

Witam.
Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem próba poradzenia sobie "na własna rękę", bo dolegliwości,o których Pani wspomina, mają już na pierwszy rzut oka symptomy anemii. Taka diagnoza bez odpowiedniego potwierdzenia w postaci badań oczywiście nie jest wiążąca, ale powinno to Panią zdopingować do wykonania podstawowych badań krwi i moczu (również celem wykluczenia cukrzycy).
Tak więc w tzw. międzyczasie od zarejestrowania się na badania ;) może Pani spróbować wspomóc się (ale tylko doraźnie!) np. Tranem (tabletki lub syrop) i postarać się wzbogacić dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe (jeśli nie z ryb to oleje roślinne/orzechy/nasiona lnu). Te dwie opcje powinny pomóc w regeneracji wyniszczonego zła dietą organizmu i wpłynąć na stabilizacje nastroju. Ale jeszcze raz podkreślam - wizyta u lekarza jest priorytetowa, zwłaszcza w momencie, kiedy ma Pani u siebie podejrzenia o depresję.
pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Rytwińska