Diagnostyka niepłodności a badania

Witam serdecznie, w jednym z postów na tej stronie przeczytałam: "Żeby rozpocząć diagnostykę niepłodności, konieczne jest, aby dana para starała się bez rezultatu przynajmniej przez rok, regularnie współżyjąc". Dlaczego niezbędny jest ten rok starań? Jeżeli para chce przyspieszyć wykonanie tych badań, czy jest to możliwe? Czy niezbędne jest oczekiwanie 12 miesięcy?

BoĹźena Zych

Według definicji niepłodność jest to niemożność zajścia w ciąże po roku stosunków z częstotliwością 3-4/tyg, gdyż w tym okresie czasu u 80% par dojdzie do zapłodnienia.

Podjęcie decyzji o leczeniu zależy od wywiadu przeprowadzonego z parą, badania klinicznego oraz badań dodatkowych dlatego zachęcam do kontaktu z ginekologiem jeszcze w okresie starań o dziecko.