Analiza wyniku badania USG jamy brzusznej

Diagnostyka Opis: Wątroba niepowiększona, normoechogenna, w części centralnej płata prawego hyperechogenne ognisko ok. 17 mm, drugie hyperechogenne ognisko ok. 14 mm (z przejaśnieniem wewnątrz) w płacie lewym - zmiany mogą odpowiadać naczyniakom. Trzustka bez zmian, niepogrubiona. Pęcherzyk żółciowy bez złogów, o niepogrubionych ścianach. Drogi żółciowe nieposzerzone. Nerki wielkości prawidłowej, bez zastoju w układach zbiorczych, w nerce prawej w polu środkowym w pobliżu bieguna dolnego ognisko bezechowe ok. 14 mm, w nerce lewej zmian nie zobrazowano. Śledziona jednorodna, niepowiększona, w okolicy jej dolnego bieguna dwie dodatkowe śledziony ok. 16 mm i ok. 13 mm. Aorta brzuszna, pęcherz moczowy prawidłowe.

Lek. Marta Hat

Witam! Termin hyperechogeniczny oznacza strukturę, która odbija ultradźwięki bardziej od zdrowej struktury anatomicznej i uwidacznia się w obrazie ultrasonograficznym jako jasny odcień. W przypadku przytoczonego przez Pana opisu warto zwrócić uwagę na występujące objawy oraz przyczynę wykonania badania. Naczyniaki wątroby należą do zmian łagodnych i w przypadku zmian o niewielkich rozmiarach (tak jak u Pana) stosuje się kontrolę (regularne badania USG). Ognisko bezechowe w nerce także może odpowiadać torbieli - postępowanie jest podobne jak w przypadku torbieli wątroby. Śledziony dodatkowe mogą występować jako wariant rozwojowy - nie wymagają żadnych dodatkowych działań. Pozdrawiam serdecznie!