Diagnoza endometriozy a problemy z zajściem w ciążę w przyszłości

Witam serdecznie, od 4 lat odczuwałam straszne bóle miesiączkowe(mam 19 lat) ostatnio dowiedziałam się,że to endometrioza(mam małe torbiele na jajnikach)ginekolog przepisała mi tabletki antykoncepcyjne w celu stłumienia bólu. Chciałabym się zapytać czy to,że stwierdzono endometriozę warunkuję,że w przyszłości nie będę mogła zajść w ciążę? bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Endometrioza może utrudniać kobiecie zajście w ciążę i zwykle potrzeba więcej czasu i starań, aby zapłodnienie skończyło się implantacją zarodka w śluzówce macicy (endometrium). Endometrioza bywa przyczyną niepłodności, jednak wielu kobietom ze zdiagnozowaną endometriozą udaje się po jakimś czasie zajść w ciążę. Tylko w niektórych przypadkach do zapłodnienia potrzebne są zabiegi chirurgiczne i/lub techniki wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienie in vitro. Niekiedy lekarze zalecają pacjentkom ciążę, w celu złagodzenia objawów endometriozy i zahamowania jej rozwoju. Ciąża bowiem prowadzi zazwyczaj do zminimalizowania dolegliwości związanych z chorobą.