Dieta cukrzycowa w 21. tygodniu ciąży

Witam, jestem w ciąży i w 21 tygodniu miałam test obciążenia glukozą 75g. Wyniki były w normie, jednak po 2h było to 137mg/dl. 27 tygodniu powtarzałam test.Wynik naczczo 93 mg/dl, po 1h 159 mg/dl,wynik po 2h 142 mg/dl. Wiem, że wynik po 2h jest teraz lekko podwyższony, stąd pytanie. Czy powinnam trzymać się restrykcyjnej diety cukrzycowej wraz z mierzeniem glukozy po posiłkach, czy wystarczy, tak jak mówi mój lekarz prowadzący ciążę, że ograniczę spożywanie słodycze i słodkie napoje i będzie ok?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby wytrzymać się od spożywania słodyczy.

Wynik nadal jest w normie gdyż uległy zmianie kryteria rozpoznawania cukrzycy w ciąży. Nie ma wskazań do prowadzenia samokontroli glikemii. Zalecenia dietetyczne przedstawione przez Panią są wg mnie dość uproszczone. Zalecam konsultację z dietetykiem.