Dieta dla 13-latki

Mam 13 lat i ważę 74/5 kg przy wzroście 158 cm. Chciałabym schudnąć do 45/40 kg. Chciałabym jadłospis całodzienny. To jest mój jadłospis z jednego dnia: śniadanie: zazwyczaj nic nie jem, ale tak jak w weekend, to jem zazwyczaj kanapiki z czymś; obiad: ziemniaki z kotletem albo zupa (ale zawsze u mnie w domu musi być cos smażonego); kolacja: jakaś przekąska. Co mam zrobić, żeby nie jeść takich obiadów? Bardzo dziękuję.
13 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI wynosi 29,7. Odpowiada to wartości powyżej 97 centyla. Cierpisz na otyłość i to znaczną, dlatego niezbędna będzie konsultacja lekarska i dokładne zbadanie przyczyn Twojego problemu. Poproś rodziców, żeby wybrali się z Tobą do poradni. Być może przyczyną nadmiernej masy ciała, nie jest wadliwa dieta, lecz problemy zdrowotne. Proszę, nie zwlekaj z konsultacją, tu chodzi o Twoje zdrowie.

Błędy, które popełniasz, to:
- niejedzenie śniadań (śniadanie powinno być nieodłącznym punktem początku każdego dnia),
- spożywanie żywności smażonej (takie potrawy chłoną bardzo dużo tłuszczu, prowadzącego do nadmiernej masy ciała).

Zasady dla Ciebie to:
- UNORMOWANIE pór posiłków (optymalna ilość to 5 posiłków w ciągu dnia, co około 3 godziny),
- UNIKANIE słodyczy, żywności typu fast food, kolorowych i słodzonych napojów,
- SYSTEMATYCZNOŚĆ w podejmowaniu aktywności fizycznej .
Masę ciała unormuj poprzez aktywność fizyczną i unikanie niezdrowej żywności.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie),
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

To, co możesz zrobić, to wyeliminować bomby kaloryczne: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Konsultacja internetowa nie wystarczy. Bardzo Cię proszę o udanie się do lekarza.

Pozdrawiam