Dieta i ćwiczenia dla 18-latki

Witam mam 18 lat właśnie nie dawno wróciłam do domu z wakacji gdzie byłam prawie całe dwa miesiące mam dużo wrażeń ale również wielki problem mam 160cm ważyłam około 47-48 kg, maiłam mały problem aby wejść w spodnie bądz jakąś bluzke, ale nie wiedziałam że jest aż tak źle waże już 55 i wyglądam bardzo źle, mam duże fałdki wylewające sie z ubrania i potężne uda. Co powinnam jeść i co zrobić żeby się tego pozbyć ??

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Pani masa ciała jest nadal w normie, jeśli jednak doszło do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, polecam wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych .
W związku z tym należy:
1) Regularnie spożywać posiłki - 5 razy dziennie, w mniejszej ilości, średnio co 4 godziny. W ten sposób organizm reguluje metabolizm i nie magazynuje składników "na zapas", co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej
2) Urozmaicić dietę- jadłospis powinien składać się z produktów zbożowych (najlepiej pełnoziarnistych, które zawierają wiele cennych składników mineralnych oraz duże ilości błonnika), białka zwierzęcego (ryby, chude mięso, jaja, produkty mleczne) i tłuszczu bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy, oliwa z oliwek- dodawane na surowo do dań i sałatek), a także ze świeżych warzyw i owoców.
3) Zastosować wskazaną obróbkę technologiczną - gotowanie na parze, gotowanie w niewielkiej ilości wody, pieczenie w folii
4) Wykluczyć z diety słodycze, słone przekąski, napoje dosładzane, żywność przetworzoną i typu fast food
5) Wprowadzić regularną aktywność fizyczna - 30 - 60min dziennie dowolnej dyscypliny sportowej
Taki tryb życia pomoże w normalizacji masy ciała.

Witam Panią, problem przybierania wagi w szybkim tempie jest zazwyczaj związany z zaburzeniami przemiany materii-a konkretnie ze zbyt niską przemianą w stosunku do Pani wieku. Inną kwestią jest również aktywność fizyczna - z góry zakładam, że w okresie wakacyjnym mniej się Pani rusza a więcej spożywa pokarmów. Samo zwiększenie aktywności fizycznej i regularne ćwiczenia 3-4 x w tyg powinny być w Pani wieku wystarczają formą zrzucenia "nadmiaru" masy ciała..ale nie zapominamy o regularnych SPOŻYWANIU OK 4 POSIŁKÓW DZIENNIE - OSTATNI NIE PÓŻNIEJ NIŻ O 19 A MIĘDZY POSIŁKAMI PIJEMY DUŻO CZYSTEJ WODY-OK 2,5 L/DOBĘ.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!