Dieta nastolatki: jak pozbyć się grubych ud, oponki i boczków?

Witam. Mam 16 lat, 163 cm wzrostu i ważę 60 kg. Mam problem z pozbyciem się oponki na brzuchu, boczków oraz grubych ud. Jem śniadania i obiady, czasami coś słodkiego. Po obiedzie gram w piłkę, a wieczorem robię po 100 brzuszków i boczków. Jednak nie wiem, czy moja dieta i ćwiczenia pomogą mi schudnąć. Proszę o pomoc .
16 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Zacznij od wprowadzenia w życie kilku zasad zdrowego odżywiania, które będą Ci towarzyszyć przez całe życie. Nie sztuka bowiem schudnąć, ale utrzymać wagę. Warto też polubić swój sposób odżywiania, nie traktować diety jako karę i przymus, a produkty "bez których nie możesz żyć" zastąpić dietetycznymi zamiennikami.

Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe (jajecznica, omlet, twaróg). Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów (smażone potrawy). Nie ograniczaj produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce.

Bardzo dobrze byłoby gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, czyli wykorzystujących energię z procesów tlenowych (najlepiej min. 40minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu). Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, rolki, pływanie, rower, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona). Zacznij od prostych - półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
pozdrawiam