Dieta odchudzająca - jaką mogę zastosować?

Witam. Moim problemem jest waga, a raczej nadwaga. Ważę teraz 76 kg przy wzroście 165 cm. Jednak moja otyłość trzyma się z dzieciństwa, gdzie 4 lata temu ważyłam 74 przy wzroście 154 cm. Trenuję 5 razy w tygodniu po 2 godziny siatkówkę. Przez 6 lat trenowałam tenis ziemny. Jestem aktywna fizycznie, ale ciągle mam nadwagę. Staram się ograniczyć pieczywo. Przez ferie zaczęłam robić różne ćwiczenia na daną partię ciała, jadłam same płatki na mleku i jogurty, starałam się jeść o regularnych godzinach i spadły 3 kg. Jednak kiedy powrócę do szkoły nie będzie to możliwe. Jaka by była najlepsza dla mnie dieta?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 27,94 i wskazuje na otyłość. Można o tym stwierdzić mimo, że nie podałaś swojego wieku (BMI znajduje się ponad 97 percentylem).
Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dietetyka, a nie stosowanie diet na własną rękę. W okresie dojrzewania bardzo łatwo jest doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

Postaraj się unikać produktów kalorycznych - żywności typu fast food, chipsów i słonych przekąsek, słodyczy, pieczywa cukierniczego (m.in. drożdżówki). Pszenny, biały chleb zamień na razowy lub żytni; słodkie desery mleczne na ich naturalne odpowiedniki bez cukru i słodkich dodatków; zaś słodkie płatki śniadaniowe zamień na płatki naturalne - owsiane, żytnie, jęczmienne.

Pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów dziennie, których podstawą powinna być woda mineralna. Codziennie spożywaj ok. 4-5 posiłków, nigdy nie zapominaj o I i II śniadaniu.

Pozdrawiam