Dlaczego 5-tygodniowe dziecko robi zielone kupy?

Witam, moja 5 tyg. Córka robi zielone kupki około 3-4 razy na dobe. Wcześniej zdarzało się sporadaczynie, teraz co raz częściej. Często też budzą ją kupy. Wtedy stęka. Obecnie przebywam w Anglii i nie mam możliwości konsultacji z polskim pediatrą. Te zielonkawee kupy pachną dokładnie tak samo jak żółte, zmienia się tylko kolor. Nie jest to bardzo ciemny zielony. Jest w nich czasem sluz. Czy jest to normalne?

Dzień dobry,
najczęściej zielonkawa barwa stolca nie wiąże się z poważnym problemem zdrowotnym. Bywa również zupełnie naturalnym zjawiskiem związanym z czasem pasażu barwników żółciowych przez przewód pokarmowy tzn. barwa stolca zależy od tego jak długo pozostają one w przewodzie pokarmowym człowieka. Innym powodem mogą być drobne zaburzenia składu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Dlatego proponuję podawać dziecku probiotyk. W przypadku, gdyby dziecko zdradzało objawy choroby (słaby apetyt, brak przyrostu masy ciała czy bóle brzuszka) można rozważyć wykonanie posiewu kału oraz podstawowych badań laboratoryjnych (w tym badania ogólnego moczu z posiewem).