Dlaczego bardzo trudno poskromić mi głód?

Mam problem z jedzeniem. Bardzo trudno poskromić mi głód. Gdy nie jem, mogę nie jeść cały dzień, lecz gdy zacznę nie mogę skończyć. Potrafię zjeść 2 batoniki, 10 ciastek, 6 kanapek, 10 czekoladek i wszystko jako jeden posiłek. Bardzo proszę o pomoc. Nie stosuje restrykcyjnych diet, lecz po takim obżarstwie wymiotuje z obawy przed przytyciem, boję się jeść w obawie, że nie będę mogła skończyć. Dodam, iż gdy nie zjem bardzo dużo jestem bardzo zła, wszystko mnie denerwuje.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Prawdopodobnie problem z odżywianiem wynika z nieregularnego spożywania posiłków (napisałaś, że możesz jeść jeden posiłek lub nie jeść wcale).
Powinnaś spróbować wprowadzić do swojego trybu życia kilka podstawowych zasad zdrowego odżywiania.
Najbardziej istotne w Twoim przypadku będzie wprowadzenie kilku (co najmniej 4-5) spożywanych w regularnych odstępach czasowych posiłków w ciągu dnia. Należy jeść często, a w małych porcjach - wtedy organizm nie ma poczucia, że powinien gromadzić zapasy na "gorsze czasy" - czyli okresy, w których możesz nie jeść nic przez cały dzień.
Na początek warto rozpisywać sobie poszczególne posiłki i według tego planu kierować swoim odżywianiem. Gdy uda się wprowadzić taki schemat żywienia, być może stanie się on nawykiem. Oczywiście nie jest powiedziane, że taka zmiana będzie łatwa. Warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie starać się realizować swój plan.
Poniżej kilka zebranych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania:
- regularnie spożywane posiłki, najlepiej co najmniej 4-5 razy dziennie,
- śniadanie do godziny po przebudzeniu,
- kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
- co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
- wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (masła, margaryny, fast foody),
- jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
- ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie!