Dlaczego boli mnie brzuch po pettingu?

Uprawiałam pierwszy raz petting z moim partnerem. Podczas stosunku, zaczął mnie silnie boleć brzuch, strasznie się wystraszyłam. Jest dzień po pettingu, a mnie nadal silnie boli brzuch i miejsce intymne. Nie pomagają leki przeciwbólowe. Nie chcę martwić mojego partnera. Czy to może być coś poważnego? Powinnam z Nim porozmawiać? Bardzo się boję.
Proszę o pomoc!
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli ból brzucha występuje jedynie przed stosunkiem, lub w Pani przypadku w czasie pettingu, nie sugeruje to, żadnej konkretnej jednostki chorobowej.  A zwłaszcza w przypadku, gdy objawy takie, występują  również podczas innych stresujących sytuacji np. egzaminu. Zazwyczaj wskazuje to na podłoże czynnościowe dolegliwości. Oznacza to, że nie istnieje żadna przyczyna, którą można by było wykazać badaniami, a objawy mają podłoże psychogenne, czyli np. są wywołane stresem. Innym objawem przemawiającym za takim rozpoznaniem jest np. ból przy stosunku, który jest spowodowany zaciskaniem mięśni i niedostatecznym wydzielaniem śluzu, przez co kobieta jest nieprzygotowana do zbliżenia. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy rozmowa, rozważenie, czy jest odpowiedni czas na taką decyzję, czy są sprzyjające okoliczności. Bywa również, że strach przed zajściem w ciążę uniemożliwia kobiecie odpowiednie rozluźnienie w tej intymnej sytuacji.

W przypadku jednak, gdy występują inne niepokojące objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego jak:  zgaga, brak apetytu, nudności/wymioty, uczucie nadmiernej pełności, puste odbijania i inne, wskazane jest zgłoszenie się do lekarza w celu wykluczenia podłoża chorobowego wymienionych dolegliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.