Dlaczego boli mnie przy wyjmowaniu tamponu?

Dzisiaj założyłam pierwszy raz tampon. Wszystko byłoby OK, ale nadal go czuję. Mimo, że go nie widać, mimo że chyba już dalej włożyć go nie mogłam. Jedynie kiedy leżę albo siedzę tak bardziej położona, to mam chwilę bez dyskomfortu. Do tego dochodzi jeszcze ból, kiedy usiłuję go wyjąć oraz takie jakby pieczenie (np. jak dotknie rany) właśnie przy wejściu, gdzie znajduję się tampon. Czy oznacza to, że źle zaaplikowałam tampon, czy może nie są dla mnie? Proszę o odpowiedź, bo naprawdę nie wiem, czy będzie sens używania ich dalej.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Rozpoczynając stosowanie tamponów powinno się dobrać jak najmniejszy rozmiar. Jeśli chodzi o głębokość jego aplikowania, to jest niepisana zasada, że wkłada się go na głębokość palca wskazującego.

Dyskomfort i ból, który Pani odczuwa nie jest normalny i proponowałabym na razie zrezygnować z ich stosowania. Warto byłoby się udać do ginekologa w celu zbadania i oceny pochwy i przedsionka, czy nie ma przeciwwskazań anatomicznych do jego stosowania.

Jak w przypadku wielu czynności i rzeczy, tak i w tym przypadku należy się nauczyć ich stosowania. Z czasem będzie łatwiej.

Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.