Dlaczego brat popełnił samobójstwo?

Mój brat dwa tygodnie temu odebrał sobie życie, miał depresję, leczył się, brał tabletki. Co się stało, że targnął się na własne życie?  Czuję się okropnie, że za mało zrobiliśmy, żeby mu pomóc. Dzięki za odpowiedź.

ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Depresja jest obarczona bardzo dużym ryzykiem samobójstwa. Aż w przypadku 10-15% pacjentów choroba kończy się śmiercią. Niestety problem ten dotyczy prawdopodobnie również Pani brata.

Samobójstwo jest bardzo trudnym doświadczeniem dla najbliższych osoby zmarłej, trudno się z nim pogodzić. W obliczu takiej tragedii pojawia się szereg, niekiedy sprzecznych, uczuć, takich jak: rozpacz, smutek, żal, złość, przerażenie, poczucie winy. Żal, że wielu rzeczy nie zdążyło się powiedzieć, poczucie winy, że za mało rzeczy się zrobiło, aby zapobiec tragedii - to sa normalne i częste uczucia i myśli.

Do pogodzenia się ze stratą bardzo ważny jest przede wszystkim czas, a więc przejście procesu żałoby. Aby ułatwić ten czas dobrze jest skorzystać z pomocy psychologa. Serdecznie Panią namawiam do takich spotkań. Rozmowa z psychologiem lub seria spotkań mogłyby bardzo Pani pomóc - przynieść częściową ulgę w cierpieniu i nauczyć się żyć na nowo. Proszę o tym pomyśleć.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty