Dlaczego brzuch jest twardszy wieczorami?

Witam serdecznie. Jestem w 24 tygodniu ciąży i zauważyłam, że od kilkunastu dni mój brzuch wieczorami jest nieco twardszy niż rano, a mięśnie po jego bokach i skóra bardziej napięte. Czasami aż ciężko oddychać. Fakt, że mam wrażenie, że brzuch rośnie teraz sobie dość mocno i jest coraz cięższy, ale nie jest jeszcze jakiś wielki. Proszę o odpowiedź, czy to normalne?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Prawdopodobnie doświadcza Pani tzw. skurczów Braxtona-Hicksa, które mogą pojawiać się po 20 tygodniu ciąży. Powinny być one bezbolesne i nieregularne. Nie prowadzą one do przedwczesnego porodu, a stanowią ćwiczenia macicy przygotowującej się do porodu. Skurcze porodowe są dla odmiany bolesne i regularne. Wrażenie twardości może być też spowodowane zwiększonym ciśnieniem wewnątrz jamy brzusznej spowodowanym wieczornym najedzeniem. Proszę się nie niepokoić, o ile nie będzie Pani czuła bolesnych skurczów.

Pozdrawiam serdecznie!