Dlaczego ciągle płaczę i to bez powodu?

Dzień dobry, mam 16 lat i od około 3 miesięcy mój nastrój się nie zmienia - bez przerwy jestem smutna, przygnębiona. Są oczywiście chwile, w których się śmieję, ale są one ulotne i bardzo krótkotrwałe. Mam ogromne wahania nastrojów. Wczoraj na przykład były walentynki, mój chłopak naprawdę bardzo się postarał, a kiedy szliśmy z kawiarni do mnie do domu, nagle popłakałam się bez powodu, i tak już było do końca dnia. Dzień wcześniej byliśmy na imprezie i poszłam do pokoju na górze, żeby być sama i płakałam - również bez powodu. Nie umiałam odpowiedzieć sobie na pytanie DLACZEGO płaczę. Martwię się, bo ciągle mam zły humor i to może źle wpłynąć na moje życie i związek, na którym bardzo mi zależy... Co się ze mną dzieje?! Proszę o pomoc. Dziękuję i czekam.

Witam serdecznie!

Ponieważ obniżenie i wahania nastroju trwają już u Ciebie 3 miesiące, byłoby wskazane, abyś udała się na konsultację do specjalisty. Objawy, które opisałaś mogą wskazywać na zaburzenia nastroju. Możesz poprosić rodziców (bądź jednego z nich) o zapisanie do poradni zdrowia psychicznego. Jeśli okażą zaniepokojenie, postaraj się powiedzieć im spokojnie, iż czujesz, że potrzebujesz takiej konsultacji i dopóki się ona nie odbędzie, nie jesteś w stanie wielu rzeczy im wyjaśnić. Jeśli wolałabyś najpierw porozmawiać o tym z kimś innym, bądź jeśli rodzice zareagują zignorowaniem Twojej prośby czy też zdenerwują się, proponowałabym, abyś udała się do psychologa szkolnego. Nie powinnaś pozostać w takiej sytuacji sama, bez pomocy specjalisty. Z Twojego listu wnioskuję, iż wsparciem jest dla Ciebie chłopak. To zapewne duża pomoc, jednakże najlepiej byłoby, aby temu wsparciu towarzyszyła konsultacja z osobą wykwalifikowaną.

Pozdrawiam!