Dlaczego czasami boli mnie oko po operacji odwarstwienia siatkówki?

Mam 30 lat, jestem kobietą, mamą 2 dzieci (z powodu odwarstwienia siatkówki przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia), 5 lat temu miałam operację odwarstwienia siatkówki prawego oka, zaś w lewym oku dokonano laserokoagulacji z powodu rozległych zmian zwyrodnieniowych. Od jakiegoś czasu boli mnie prawe oko, jakieś blaski przepływają przez oko z dużą prędkością, odczuwam jakieś parcie na gałkę, mam też skurcze lewej powieki, nie wiem co to oznacza? Czy to jest normalne, czy mam się niepokoić?

Nie dbam o siebie, nie jestem ostrożna, nie wiem co mi wolno robić, a czego nie, na co uważać. Na razie nie pracuję, bo wychowuję dzieci, ale co później z pracą zawodową, jaką mogę wykonywać? Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z powodu odwarstwionej siatkówki. Dziękuję za wysłuchanie i proszę o poradę!

Witam!

Na wstępie uwaga - proszę zacząć o siebie dbać! A zwłaszcza o oczy i to właśnie dla dobra własnych dzieci. Z doświadczenia wiem, że oko po odwarstwieniu siatkówki rzadko uzyskuje pełną ostrość wzroku. Kto się będzie opiekował Pani dziećmi, jak drugie oko też zachoruje?

Powinna Pani być pod stałą kontrolą okulistyczną i przynajmniej raz w roku powinno być przeprowadzane rutynowe badanie z rozszerzeniem źrenicy i dokładnym obejrzeniem siatkówki. W razie istniejących zwyrodnień grożących odwarstwieniem (do czego już doszło w jednym oku) należy wykonać fotokoagulację siatkówki. Bardzo dobrze, że ten zabieg został u Pani kiedyś wykonany, ale nie oznacza to, że nie należy go w razie potrzeby powtórzyć np. w innym miejscu.

Co do oka po operacji to podawane przez Panią dolegliwości bólowe mogą być związane np. z podwyższonym ciśnieniem w oku, a błyski światła z pociąganiem siatkówki, co może grozić jej ponownym odwarstwieniem.

Reasumując - Powinna się pani pilnie zapisać na wizytę do okulisty, a w życiu codziennym unikać ciężkiej pracy fizycznej, sportów ekstremalnych i wszelkich zachowań grożących urazem oka.

Pozdrawiam