Dlaczego często oddaję małe ilości moczu?

Od 7 dni biegam co chwilę do toalety Oddaje niewiele moczu. Zdarzyło się że nie zdążyłam i popuściłam. Musze załatwić się nagle i natychmiast.Mam też pieczenie w miejscu intymnym. Nie mam cewnika nie biorę leków Nie choruje Co mi jest?
KOBIETA, 22 LAT 9 miesięcy temu

Dzień dobry.

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o zaskarżenie układu moczowego.

W pierwszej kolejności warto wykonać test na bakterie w moczu.

Taki test moża kupić w aptece bez recepty i może on stanowić wstęp do dalszej diagnostyki ( jeśli wynik będzie wskazywał na zakażenie dróg moczowych wówczas konieczna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym).

Do czasu potwierdzenia lub wykluczenia schorzeń wskazanie było by dużo pić wody co najmniej 2 litry płynów dziennie, ponieważ woda lub inne napoje spowodują częste oddawanie moczu, ci ułatwi oczyszczenie cewki moczowej z bakterii. Najlepsze będą oprócz wody, kwaśne soki ( no. żurawinowy), które utrudnią bakterią przyleganie do błony śluzowej pęcherza moczowego, co pomoże pozbyć się przykrych dolegliwości.

Proszę pamiętać aby nie bagatelizować opisanych objawów i warto przed udaniem się do swojego lekarza pierwszego kontaktu/rodzinnego wykonać diagnostykę o której wspomniałem wyżej

Jeśli okazało się, że badanie diagnostyczne było by w tonie to wcale nie potwierdza aby nie udawać się do lekarza lecz przeciwnie wskazana wizyta aby lekarz po zapoznaniu się z wynikiem ale przede wszystkim dokładnym badanie fizykalnym które wskaże z czym ma się dokładnie doczynienia i zleci odpowiednią diagnostykę z krwi i obrazową np USG.

Warto również wykonać badanie z krwi glukoza.

Pozdrowienia

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk