Dlaczego doszło do obumarcia płodu?

Witam! W dniu dzisiejszym odebrałam wyniki badania histopatologicznego płodu obumarłego w 8 tygodniu. W 11 tygodniu nastąpiło poronienie bez łyżeczkowania. Oto wyniki: torbiel średnicy 3,5 cm wypełniona śluzową, przejrzystą treścią zawierającą zarodek dl. 0,4 cm z przylegającym, przejrzystym fragmentem tkanki dl. 6 cm. I po łacinie: fragmenta ovi in suppuratione ac tellae foetalis immaturae. Czy wyniki wskazują na przyczynę obumarcia płodu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Cytowany przez Panią wynik badania histopatologicznego, podobnie jak w większości przypadków, nie daje nam informacji co do przyczyny obumarcia zarodka i poronienia. Najczęściej poronienia wczesnej ciąży spowodowane są wadami genetycznymi zarodka. Wady te powstają zwykle spontanicznie, mimo że oboje rodzice są całkiem zdrowi. Ponad 80% kobiet, które poroniły jeden raz wczesną ciążę, zachodzi szczęśliwie w kolejną, którą udaje im się donosić. Dopiero 3-krotne poronienie obliguje do wykonania poszerzonej diagnostyki, gdyż może oznaczać, że istnieje konkretna przyczyna, uniemożliwiająca danej parze czy kobiecie posiadanie dziecka bez leczenia - np. ukryte wady genetyczne, zaburzenia immunologiczne, anatomiczne czy hormonalne. Jeśli było to pierwsze Pani poronienie, proszę być dobrej myśli. Jeśli co najmniej trzecie, to powinna Pani mieć przeprowadzoną szczegółową diagnostykę.

Pozdrawiam serdecznie!