Dlaczego dziąsła są opuchnięte?

Czym moze być spowodowana opuchlizna dziąseł, periodontolog stwierdził, że zapalenia nie ma, pod dziąsłem nie ma kamienia, na zębach również, dziąsła nie krwawią. Periodontolog stwierdził, że może być to objaw choroby autoimmunologicznej. Nie wiem jednak co z tym mam zrobić, gdzie iść po ratunek
KOBIETA, 32 LAT 3 miesiące temu

Dobry wieczór.

Jeśli specjalista wykluczył schorzenia warto udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego w celu przeprowadzenia rozszerzenie diagnostyki oraz odpowiedniej konsultacji do odpowiedniego specjalisty.

Wykluczenie przez specjalistę również infekcję jamy ustnej to przyczyn opisanych przez Panią objawów może być spowodowane np zmiany hormonalne, reakcje alergiczne a nawet nie odpowiednie odżywianie.

Do czasu ustalenia terminu wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego dobrze by było płukać j. ustną olejem z czarnuszki kupiony np w sklepie zielarskim lub w aptece, płukać około 15 minut nie połykać, wypluć i wypłukać jamę ustną wodą.

Również ważne jest dbanie o to, co spożywasz.

Dieta musi być zdrowa i dobrze zbilansowana.

W pożywieniu powinna znajdować się dużą ilość witamin B i C, kwasu foliowego oraz wapnia.

Do codziennej diety warto też włączyć pyszne owoce i warzywa, a w razie dużych niedoborów witamin - przyjmować suplementy, dzięki czemu dziąsła i zęby będą zdrowe!

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk