Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego dziecko po odłożeniu do łóżeczka panicznie płacze?

Witam, mój syn ma 19 miesięcy, od urodzenia nie miałam z nim żadnych problemów. O godzinie 20 był kąpany, później mleczko i spanie w łóżeczko. Zawsze po butelce zasypiał sam,wystarczał mu jego pluszowy misiu. Od tygodnia wszystko się zmieniło. Oczywiście nadal bierze kąpiel o 20, później butelka, ale gdy odkładam go do łóżeczka, przeraźliwie płacze. Nie wiem co robić? Uspokaja się tylko wtedy, gdy wezmę go na ręce albo położę do mojego łóżka i leżąc ze mną zasypia. Gdy zaśnie odkładam go do jego łóżeczka, ale po przebudzeniu w nocy muszę wszystko powtarzać. Znowu muszę go wyciągnąć i położyć na moje łóżko albo trzymać na rękach. Czy on się czegoś boi? A może potrzebuje mojego ciepła? Pracuję od rana do wieczora, więc praktycznie mnie nie widzi, jest z nianią. Czuję się źle myśląc o tym, że to może być moja wina, że zbyt mało czasu mu poświęcam. Pomocy!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Jak kąpać niemowlę w wiaderku?

Niemowlę można kąpać nie tylko w specjalnej wanience, ale również w zwykłym wiaderku. Obejrzyj film i dowiedz się, jak należy umyć dziecko w tym naczyniu.

Witam,

Domyślam się, że sytuacja jest dość stresująca, ale proszę spojrzeć na nią nie jak dotąd, że dziecko płacze, bo Pani nie poświęca mu uwagi i w co nie wierzę uczucia, ale dlatego, że zadział się mechanizm przez Panią wzmacniany: płacze, bo nie chce być w łóżeczku, a Pani ze swoim podejściem chcąc zrekompensować swoją nieobecność, zabiera go do łóżka i wszystko jest super: maluch śpi słodko i nie płacze.

Zachęcam Panią do zmiany nastawienia wobec siebie i sytuacji, ponieważ nie ma świata idealnego tylko taki, w którym żyjemy i ważne jest wybranie najlepszego rozwiązania. Skoro nie może być Pani z dzieckiem w domu to zachęcam do wspólnych zabaw, masaży, czytania bajeczek i dostarczania dziecku bliskości w sytuacjach, w których jest to możliwe, bardziej intensywnych np. w weekend.

Pozdrawiam
 

Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy