Dlaczego jestem taka gruba?

Witam. Mam 12 lat i 165 cm i ważę 65 kg . Jem mało od 1 do 3 razy na dzień, moja mam martwi się o mnie bo jem jak anorektyczka. Nie pije napojów z cukrem, nie jem słodyczy, ani fast -foodów. Codziennie robie od 100 do 200 brzuszków i ćwiczę około 30 min. Nie wiem czy mam się udać do lekarza. Martwię się bo mam niedobory witamin i z tym niesie się moje kiepskie zdrowie. Proszę o pomoc

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 23,89 i znajduje się pomiędzy 90 a 97 percentylem. Oznacza to, że występuje u Ciebie nadwaga.

Powinnaś zadbać o siebie i rzeczywiście zgłosić się do lekarza, jeżeli zauważyłaś niepokojące objawy.
Ponadto zastosuj zdrową i zbilansowaną dietę. Jedzenie 1-3 razy na dobę nie pomaga w odchudzaniu. Powinnaś spożywać 4-5 posiłków dziennie, o ograniczonej objętości. Nie podjadaj między posiłkami.

Twoja dieta powinna składać się z produktów nisko przetworzonych. Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe (chleb razowy/żytni/graham/gryczany, płatki owsiane i żytnie, razowe makarony, brązowy ryż), mleko i produkty mleczne bez cukru, chude mięso, jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych, warzywa (najlepiej surowe), owoce.
Postaraj się gasić pragnienie wodą mineralną lub herbatami owocowymi.

Bądź też aktywna fizycznie, ruch pomoże Ci wymodelować sylwetkę i korzystnie wpłynie na stan zdrowia.

Pozdrawiam