Dlaczego lekarka zaleciła mi stosowanie tabletek antykoncepcyjnych od ostatniego dnia okresu?

Witam! Dzisiaj skończył mi się okres. Byłam u lekarza ginekologa i zapisała mi tabletki antykoncepcyjne. Zaleciła zażywanie od razu po zakupie tych tabletek, a więc mam pytanie, jeśli zaczęłam przyjmować tabletki w ostatni dzień po okresie, czy działanie tych tabletek będzie skuteczne czy niekoniecznie? Czemu takie zalecenie, a nie zalecenie przyjmowania w 1 dzień okresu? Czy ma to na celu wyregulowanie mojego okresu? Dodam, że nie przyjmowałam wcześniej tabletek antykoncepcyjnych. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie wiem, z jakich wskazań pani lekarz przepisał Pani tabletki antykoncepcyjne. To zależy, co mu Pani przekazała podczas rozmowy - czy ma Pani problemy z nieregularnymi miesiączkami, zespół policystycznych jajników, bardzo obfite miesiączki, endometriozę, czy też chodziło wyłącznie o zabezpieczenie przed ciążą? W każdym razie, jeśli zależy nam na działaniu antykoncepcyjnym, to w sytuacji, gdy rozpoczynamy pierwsze opakowanie w inny niż pierwszy dzień cyklu, należy przez pierwsze 7 dni wstrzymać się od współżycia bądź zastosować dodatkowo prezerwatywę.

Pozdrawiam serdecznie!