Dlaczego lekarz nie zrobił badania USG?
Witam serdecznie. Mam 42 lata. Od jakiegoś roku zacząłem częściej oddawać mocz w nocy. Strumień był normalny, nic nie bolało, ale uciążliwe było wstawanie 2,3 razy w nocy. Poszedłem do lekarza rodzinnego, który skierował mnie na badanie moczu. Lekarz stwierdził, że wyniki są OK, więc skieruje mnie do urologa, żeby specjalista mnie zbadał. Urolog powiedział, że prawdopodobnie jest infekcja, zrobił badanie palpacyjne przez odbyt i przepisał leki. Są to leki na przerost prostaty. Pytanie moje - dlaczego nie zrobił USG? Czy to dobre leki, czy pomagają i czy nie dzieje się nic niepokojącego, skoro nie uważał za konieczne zrobić USG?

MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Marcin Buczek
56 poziom zaufania
Szanowny Panie,
trudno jest mi odpowiedzieć jednoznacznie, dlaczego nie miał Pan USG. Najbardziej prawdopodobne jest to, że nie było ono konieczne, zwłaszcza, że nie ma Pan zbytnio nasilonych objawów. Druga wersja jest taka, że po prostu ten urolog nie miał w gabinecie USG. Jeżeli nie czuje się Pan usatysfakcjonowany, zostaje Panu skorzystanie z urologa w prywatnym gabinecie.
Pierwszy lek, który Pan dostał powinien zmniejszyć objawy ze strony układu moczowego, drugi zaś działa profilaktycznie na zakażenia układu moczowego. Leczenie to powinno być skuteczne zarówno przy infekcji, jak i łagodnym rozroście prostaty.