Dlaczego mam niewielkie problemy z układem trawiennym?

Mam 28 lat i od urodzenia niewielkie problemy z układem trawiennym. Moim problemem jest wybudzanie w środku nocy, towarzyszący temu lęk, duszność, często przyspieszony puls i specyficzny potworny dyskomfort w jelitach i to jest najgorsze. Uczucie jak by coś zablokowało się podbrzuszu, czuje się napeawdę źle. Uczucie jest dramatyczne, czuje że coś się dzieje niedobrego ale nie towarzyszy temu ból. Następnie przychodzi potrzeba oddania stolca po czym dolegliwości ustępują. Miałem wiele badań, krew, mocz, pasożyty, bakterie, amylaza, ekg, wszystko w normie. Proszę o rzeczową odpowiedz jakie mogą być tego możliwe przyczyny.

Dzień dobry, objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na nerwicę lękową. Jest to choroba, która pojawia się coraz częściej w społeczeństwie. Przyczyną zazwyczaj jest jakieś trudne wydarzenie z przeszłości, które o sobie przypomina. Lęk towarzyszący nerwicy jest tak silny, że wywołuje objawy płynące z ciała. Do objawów somatycznych (fizycznych) należa głównie biegunki, bóle brzucha, wymioty, nudności, bole głowy, kołatanie serca, duszności, bezsenność oraz uderzenia gorąca. Zastanawiam się czy oprócz objawów fizycznych, które Pan wymienił doświadcza Pan także trudności w sferze emocjonalnej. Niemniej jednak opisane objawy mogą wskazywać bardziej na trudności natury psychologicznej niż biologicznej, zwłaszcza, że wszystkie badania wyszły w normie. Na ten moment jednak nie posiadam wystarczającej ilości informacji by stwierdzić czy to rzeczywiście jest nerwica. Dlatego też sugerowałabym wizytę u psychologa lub psychoterpauty w celu postawienia rzetelnej diagnozy. Pozdrawiam i życzę wiele zdrowia.