Dlaczego mam problemy z wzięciem głębokiego oddechu?

Od około półtora miesiąca mam duży problem z oddychaniem, a konkretniej z wzięciem głębokiego oddechu. Myślałam że czynnikiem wywołującym to był stres (przed obroną pracy), jednak jestem tydzień po obronie i nic się nie zmieniło. Od ok dwóch tygodni dosyć mocno się pogorszyło (albo bardziej na to zwracam uwagę). Oddycham normalnie i nagle czuję że muszę nabrać więcej powietrza jednak nie mogę, czuję się jakbym była “przytkana”, i wręcz dostaje wtedy jakiegoś ataku paniki i sprawia mi to ogromny dyskomfort. To samo dzieje się przy ziewaniu, nie ziewam do jakby “do konca”. Za bardzo nie wiem co robić, czuję że w ośrodku zdrowia zostałabym wyśmiana i odesłana z kwitkiem. Do jakiego lekarza udać się najlepiej? Dodam że w tym czasie czuję się ciągle senna i zmęczona.
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry.

Rozumiem obawy przed wizytą w ośrodku zdrowia ale proszę jednak udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego który oceni objawy na podstawie badania fizykalnego i z pewnością zleci odpowiednią diagnostykę z krwi aby wykluczyć np cukrzycę. Można oczywiście komercyjne wykonać podstawowe badanie i z nimi udać się do lekarza aby na pierwszej wizycie je ocenił jeśli diagnostyka będzie bez żadnych nieprawidłowości to może być na tle nerwowym a więc zachęcam do konsultacji z psychologiem klinicznym który potwierdzi lub wykluczyć zaburzenia.

Co do badań to morfologia z rozmazem, CRP, glukoza, ALAT, kreatynina, potas, magnez, sód, witamina B12, D3 .

Jeśli zdecyduje się Pani na badania to proszę z nimi udać się do lekarza lub bez nich. Nie odkładać pójścia do lekarza i nie przyjmować się, że zostanie się wyśmiany na pewno zostanie Pani dobrze przyjęta przez swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego którzy są od udzielania porad i leczenia lub zlecenia na dalszą konsultacje.

Pozdrawiam

Mariusz Bek